Kabinetas Seime: III-309
(85) 2396731

Svarbios viešosios paslaugos – skaitmeninėje erdvėje

Viešųjų paslaugų kėlimasis į skaitmeninę erdvę XXI a. yra būtinas ir neišvengiamas procesas. Pastaraisiais metais AB Lietuvos paštas diegiamos elektroninės paslaugos yra įrodymas, kad valstybės valdomos įmonės – inovatyvios, lanksčios, gebančios prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančios rinkos ir gyventojų poreikių.

Susisiekimo ministerija drauge su Lietuvos paštu, vykdydama E. pristatymo kūrimo projektą, įdiegė šiuolaikišką ir inovatyvią paslaugą, kurios privalumus atranda ir viešasis, ir privatus sektorius.

Nacionalinė elektroninių siuntų pristatymo informacinė sistema – E. pristatymas – yra elektroninė alternatyva oficialių registruotųjų laiškų siuntimui. Nemokamai prisijungus prie E. pristatymo sistemos, įvairius oficialius dokumentus, pažymas, paraiškas ir pan. valstybės institucijoms galima pateikti arba gauti iš jų internetu.

E. pristatymas yra būdas dalintis informacija ir siųsti dokumentus gyventojams, verslui ir valstybės institucijoms. Ši elektroninė sistema ilgainiui pakeis institucijų durų varstymą, o informacijos mainai taps žymiai operatyvesni.

Jau nekalbant apie tai, kad E. pristatymas padės taupyti pašto paslaugų, transporto, darbo laiko sąnaudas. Galima vardinti ir daugiau paslaugos privalumų: informacija siunčiama greičiau, nes E. pristatymo sistema siunčiami dokumentai pristatomi realiuoju laiku. Išsiųsti dokumentus galima bet kuriuo paros metu – nebereikia derintis prie pašto ar kurjerio darbo laiko. Be to, užtikrinamas visiškas duomenų saugumas ir konfidencialumas.

Saugaus el. parašo naudojimas įrodo siunčiamų (gaunamų) dokumentų tikrumą, patvirtina, kad dokumentas nebuvo suklastotas, o siunčiami dokumentai saugomi duomenų saugyklose, taip užkertant kelią jų pasimetimo tikimybei. Siuntos pristatymas E. pristatymo sistemoje turi teisinę ir įrodomąją galią, atitinkančią registruotojo laiško įteikimą.

Prie išmanios E. pristatymo sistemos prisijungusi Sodra, naudodamasi galimybe nuotoliniu būdu perduoti svarbius dokumentus ir pažymas, šį mėnesį informuos pensininkus apie naują per krizę nusavintų pensijų dalių gražinimo etapą. Nereikia baimintis, jei interneto erdve dalis senjorų nesinaudoja – jiems yra galimybė pristatyti ir taip vadinamąsias hibridines siuntas. Per E. pristatymo sistemą išsiuntus dokumentus, jie automatiškai Lietuvos pašto atspausdinami, sudedami į vokus ir išsiunčiami galutiniam gavėjui įprastu registruotu paštu.

Labai viliuosi, kad jau netrukus didžioji dalis šalies gyventojų ir verslo subjektų su valstybės institucijomis informacija keisis nuotoliniu būdu. Kviečiu visus tapti išmanesniais ir mažinant popierinių laiškų poreikį išsaugoti medžius, kad Lietuva žaliuotų!

Rimantas Sinkevičius, LR Seimo narys, Susisiekimo ministras